مرداد ۲۶, ۱۴۰۱

گـــــــفتن نگـــــــین

پایــــگاه اخــــبار روز

مسمومیت ۷۷ نفر با گاز مونوکسید کربن در شش ماه ابتدایی سال جاری در کهگیلویه و بویر احمد

 سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از مسمومیت ۷۷ نفر با گاز مونوکسید کربن در شش ماه ابتدایی سال جاری خبر داد.

پایگاه خبری تحلیلی و اطلاع رسانی گفتن نگین؛
سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از مسمومیت ۷۷ نفر با گاز مونوکسید کربن در شش ماه ابتدایی سال جاری خبر داد.
به گزارش گفتن نگین از یاسوج،محسن جلیل ظهر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران، افزود: طی سال گذشته ۳۰۱ نفر بر اثر استنشاق گاز “co” دچار مسمومیت شدند.

جلیل با بیان اینکه خوشبختانه مرگ بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در شش ماهه ابتدایی سال جاری گزارش نشد، تصریح کرد: با توجه به نزدیکی به فصل سرما و بکارگیری سیستم های گرمایشی، رعایت موارد ایمنی توسط مردم ضروری است.

جلیل با اشاره به اهمیت نصب سیستم های استاندارد گرمایشی و توجه به گردش خروجی دودکش ها، بیان کرد: خواب آلودگی، سردرد همراه با سنگینی، سرگیجه، تاری دید، ضعف و بی حالی، تهوع، سوزش شدید چشم و گلو، کاهش سطح هوشیاری، احساس گرفتگی قفسه سینه و درد در آن از علائم گازگرفتگی است.

جلیل گفت: شهروندان از بکارگیری سیستم های گرمایشی غیراستاندارد جدا خودداری کرده و عدم توجه به این موضوع سبب بروز حوادثی از قبیل گازگرفتگی و مرگ خواهد شد.

وی با بیان اینکه مواجهه با فرد دچار گازگرفتی حفظ خونسردی را طلب می کند، عنوان کرد: رساندن هوای تازه به محیط با رعایت موارد ایمنی، قطع محل نشت و تماس بلافاصله با مرکز پیام و توجه به راهنمایی هاو پاسخ با آرامش به سوالات مرکز دیسپچ ضروری است.

گازگرفتگی یا مسمومیت با گاز مونوكسید كربن قاتلی است كه دیده نمی شود ولی همواره به ویژه طی فصل سرما در كمین بزم گرم خانواده ها است.