مرداد ۲۶, ۱۴۰۱

گـــــــفتن نگـــــــین

پایــــگاه اخــــبار روز

همه مدعیان انتخابات مجلس یازدهم در بویراحمد و دنا

گفتن نگین

تحلیل فردی مدعیان انتخابات شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی به قلم؛
مرتضی خرمی

مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین این پایگاه خبری است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

 

استان کهگیلویه و بویراحمد رسوم و فضای انتخاباتی خاص خودش را دارد. انتخابات مجلس همیشه در این استان از شور و هیجان خاصی برخوردار است.

در این انتخابات تعداد کاندیداها، پراکندگی قومی، درصد مشارکت بالا، نقش محوری نیروهای معتمد سنتی و مدرن و شاخص‌هایی از این دست بر حرارت انتخابات می‌‌افزاید که در انتخابات اسفندماه ۹۸ نیز احتمالاً و کم و بیش اوضاع این چنین است.

در این دوره کاندیداهای رنگارنگی ثبت‌نام کرده اند، بعضی از اینها فاقد عملکرد سیاسی روشن و سابقه تشکیلاتی‌ هستند ، بعضی هویت پر رنگ سیاسی دارند ، بعضی هم فرصت‌طلب هستند، تعداد کمی هم جدی و از نظر شخصیتی مستقل و صریح‌ مینمایند‌.
بویراحمد و دنا ظاهراً کاندیداهای بالقوه نیز دارد، وکیلی و ظاهراً فروزان در تهران ثبت‌نام کرده‌اند و مترصد فرصت‌ هستند تا بخت خود را در “بویراحمد و دنا بیازمایند و هدایت‌خواه امّا علیرغم ثبت‌نام در حوزه‌ی انتخابیه‌ی تهران با شفافیت حضور در استان را رد کرده‌ است.

اینجانب سعی دارم در این یادداشت‌ها به احتمال تایید یا رد صلاحیت، افکار ، رفتار ، جهت‌گیری سیاسی و سایر جنبه‌های مدعیان کاندیداتوری بپردازم.

در این دوره اردوان ایزدپناه، غلام‌محمد زارعی، مهدی روشنفکر، محمد بهرامی سیف‌آباد، نستور درخشنده‌پور و شاپور رمضانی با زمینه ی رای آوری متفاوت ، به طور نسبی شناخته‌شده‌ترین کسانی هستند که از حوزه‌ی انتخابیه‌ی بویراحمد و دنا نامزد شده‌اند.

گزینه‌های عجیب‌ و غریبی چون شکرالله امامی که از عضویت در حزب اعتمادملی کروبی تا فرمانداری دوره‌ی احمدی‌نژاد ، از انتقاد شدید به هدایت‌خواه و دعوت ایشان به مناظره و سپس اطاعت محض از او را در کارنامه‌ی خود دارد نیز در این دوره ثبت‌نام کرده‌اند.

بنا بر تجربه به نظر می‌رسد چنین گزینه‌هایی از طرف مردم هرگز جدی گرفته نشده و به حساب نمی‌آیند، این گزینه‌ها بیشتر بازی خراب‌کن یا توپ‌جمع کن هستند تا نامزدهایی قابل بررسی پس
تلاش می کنیم همه‌ی ابعاد نامزدهای بالا را مورد توجه قرار دهم.

۱_سوابق مدیریتی و اجرایی:

زارعی سابقه مدیریتی چندانی نداشته است، او سالها در حراست استانداری مشغول بوده و اکنون تجربه ۸ سال نمایندگی مجلس را دارد.
بهرامی تجربیاتی چون شهرداری یاسوج، معاونت دانشگاه، تدریس در دانشگاه و… را در رزومه خود دارد که مهم ترین آن شهرداری یاسوج است.
روشنفکر معاونت فرمانداری ، معاونت آموزش و پرورش استان ، ریاست مرکز تربیت معلم و تدریس در دانشگاه را در پرونده دارد.
رمضانی سرپرست دانشگاه یاسوج و مدرس دانشگاه بوده است، او سابقه فعالیت تشکیلاتی در احزاب اصلاح طلب را نیز دارد، در واقع تنها نامزد تشکیلاتی بین این تعداد است.
درخشنده پور سابقه شهرداری ، مدیرکلی ، مدیرعاملی و معاونت دانشگاه را در سابقه خود دارد، هر چند مدیریت او در سازمان مسکن منجر به تشکیل پرونده ای معروف به ” اِخ اَخ ” علیه او شد، او ظاهراً سالها بعد از بازداشت، محکومیت و انفصال دائم از خدمات دولتی، دوباره حکم بازگشت به کار گرفته است.
ایزدپناه سالها کار در سازمان برنامه و سازمان بازرسی را در کارنامه دارد، دو سازمانی که اهمیت فوق العاده ای دارند.

۲_گرایش سیاسی

روشنفکر همیشه اصول گرای معتدل و کم دافعه ای بوده است.
ایزدپناه همیشه اصلاح طلب بوده است و البته ایشان نیز دافعه نداشته اند.
رمضانی همیشه اصلاح طلب بوده است و مواضع صریحی دارد.
بهرامی از طرف اصلاح طلبان تشکیلاتی و طیف موسوی ، متهم به همراهی در دوره ای با هدایتخواه است، او در دوره اول جوهره خود را اصلاح طلبی نامید، در مجموع او به اصلاح طلبان نزدیک تر است .
درخشنده پور گرایش سیاسی خاصی ندارد و تا حدودی به قول مرحومه … دو کلیلی است. در انتخابات مجلس هم با محمودیان بوده هم طرفدار حسینی، هم به هدایتخواه رای داده هم به رجایی، هم به نفع سید باقر موسوی کنار رفته و هم امروز از او بیزاری می جوید، در انتخابات ریاست جمهوری نیز او یک دوره به ناطق ، دوره بعد به خاتمی ، یک دوره به کروبی و یک دوره به احمدی نژاد رای داد تا کله معلق سیاسی را به بهترین نحو ممکن توضیح داده باشد. آخرین مقصد سیاسی درخشنده ریاست ستاد مردمی روحانی در بندرعباس بوده است .

زارعی هم وضعیتی شبیه به درخشنده دارد.

هم برای احمدی نژاد ستاد مردمی زد هم از روحانی حمایت کرد، او قبلا اصولگرا بود اما اصلاح طلبان با زیرکی او را جدا کردند و اکنون نه اصلاح طلب است نه اصولگرا، زارعی در انتخابات مجلس نیز از کاندیداهای هر دو طیف در ادوار مختلف حمایت کرده است.

 

۳_تیپ شخصیتی:

درخشنده پور شخصیتی متهور و مغرور دارد.

اعتماد به نفس او بالاست و تکبرش زبانزد عام و خاص است، با وجود بهره مندی از هوش مناسب ، دوراندیش و موقعیت شناس نیست .
زارعی ضعیف و محافظه کار است، او عاقل است اما باهوش نیست،به همان معنایی که در بالا گفته شد وی شخصیتی متواضع و مردم دار دارد، او شخصیتی همه پسند دارد.

ایزدپناه شخصیتی شجاع و تا حدی جسور است، او بسیار صریح اللهجه و شفاف است، ایزدپناه نه چندان مغرور است نه چندان متواضع ، اما دوست داشتنی و محترم است.
او متدین و معتقد است.

بهرامی شخصیتی آرام ، مردمی و زیرک است.

هم عاقل است و هم باهوش، صراحت چندانی ندارد و چندان هم جسور به نظر نمی آید.

روشنفکر بسیار خاکی و متواضع است، او دوراندیش و مردم دار است، همچنین متشرع و پایبند به اصول است ، کیاست خوبی دارد ولی شخصیتی محافظه کار و محتاط دارد.

رمضانی شخصیتی متهور و بی باک است. متواضع است. شجاع و صریح است و تا حد زیادی جوان پسند.

 

۴_ تایید و رد صلاحیت

از میان نامبردگان به استثنای نامزدهای بالقوه که محل بحث نیستند، به نظر می‌رسد تنها صلاحیت روشنفکر به طور قطع تایید خواهد شد ، چون تاکنون هیچکدام از مصادیق انحراف اخلاقی ، اقتصادی ، عقیدتی و سیاسی در خصوص ایشان شایع نبوده است.

زارعی ممکن است به دلایل مالی ، مدیریتی و سیاسی همچون پرونده‌ی پتروشیمی سقاوه ، استخدام‌های فله‌ای و انتخابات مجلس دهم و کیفیت رای آوری رد صلاحیت شود.

ایزدپناه به رغم سلامت کامل اخلاقی و اقتصادی با احتمال بسیار اندکی ممکن است به دلایل سیاسی از فیلتر شورای محترم نگهبان عبور نکند.

رمضانی نیز به همین دلیل نمی‌تواند چندان به تایید خود خاطر جمع باشد.

بهرامی در هر دو دوره‌ی پیشین ابتدا رد صلاحیت و سپس تایید شد؛ پس نمی‌توان با قاطعیت از تایید او سخن گفت.

درخشنده‌پور نیز به دلیل پرونده‌ی دوران مدیریت خود و نیز شائبه ی ارتباط سببی با اقلیت های مذهبی معاند نظام در معرض رد صلاحیت قطعی است.

پس در مجموع از نظر احتمال تایید یا رد صلاحیت، نامزدهای این دوره وضعیت سختی دارند.

 

۵_ منزلت؛

ایزدپناه از خانواده ای بزرگ برخاسته است ، با اکثر خانواده های ذی‌نفوذ مناطق خود نسبت دارد، این ظرفیت قابل کتمان نیست.

درخشنده پور ، روشنفکر و بهرامی از خانواده هایی متوسط می آیند که این مهم آنان را هم به بزرگان مناطق خود پیوند می‌دهد و هم به توده‌های مردم نزدیک می‌کند.

زارعی و رمضانی از خانواده‌هایی معمولی پا به میدان سیاست و مدیریت نهاده‌اند.

به عبارت دیگر ایزدپناه دارای ترکیبی از منزلت انتسابی و اکتسابیست ، البته با غلبه‌ی بخش انتسابی.

درخشنده پور ، روشنفکر و بهرامی دارای منزلتی اکتسابی و انتسابی اند با غلبه‌ی وجه اکتسابی؛و زارعی و رمضانی یک منزلتی هستند: منرلت اکتسابی.

هر چند این تفاوت در منزلت خانوادگی و اجتماعی حتماً با رای‌آوری نامزدها مرتبط نیست، اما برای پایگاه رای اولیه‌ آنان مهم است.

 

۶_سابقه تشکیلاتی؛

ظاهرا رمضانی عضو تشکل اصلاح طلب جبهه مشارکت بود و درخشنده پور عضو تشکل جامعه اسلامی مهندسین بود.
بهرامی، زارعی، ایزدپناه و روشنفکر سابقه عضویت در احزاب را ندارند.

۷_سلامت مالی؛

حسب شواهد ایزدپناه و روشنفکر و رمضانی سلامت کامل مالی دارند.
درباره زارعی شائبه های زیادی مطرح است.
بهرامی گاهی با اتهاماتی درباره مدیریت مالی دوره شهرداری مواجه است.
درخشنده پور یک بار سابقه محکومیت مالی و بازداشت به اتهام اختلاس را دارد.

 

“ادامه دارد”…