مرداد ۲۶, ۱۴۰۱

گـــــــفتن نگـــــــین

پایــــگاه اخــــبار روز

پیشرفت‌های علمی کشور برای دشمن رنج‌آور است/ انتقاد از بی‌توجهی به سند دانشگاه اسلامی

در مراسم تودیع و معارفه مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به رنج‌آور بودن پیشرفت علمی کشور برای دشمنان، بی‌توجهی به سند دانشگاه اسلامی مورد انتقاد قرار گرفت.

به گزارش گفتن نگین از مرکز کهگیلویه و بویراحمد،آیت‌الله سید نصیر حسینی در مراسم تودیع و معارفه مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ظرفیت بی‌نظیر این استان گفت: نحوه استفاده از این ظرفیت‌ها در جهت شکوفا شدن مهم است.

نماینده ولی‌فقیه در کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه قبل از انقلاب استان مورد ظلم واقع شد افزود: خبری از دانشگاه در استان نبود. دنیای آن روز دنیای پیشرفته‌ای بود اما استکبار نمی‌خواست کشور و ملت ما پیشرفت کند تا بتواند به راحتی هر حرفی را به ما دیکته کند.

امام جمعه مرکز کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: البته مردم کهگیلویه و بویراحمد مردمی نبودند که زیر حرف زور طاغوتیان بروند به همین دلیل ما همواره مورد ظلم آنها قرار می‌گرفتیم.

آیت‌الله حسینی بیان کرد: یکی از برکات انقلاب اسلامی همین راه‌اندازی دانشگاه‌ها در نقاط مختلف این استان است.آن زمان فقط دو پزشک داشتیم و هندی‌ها و پاکستانی‌ها مردم را درمان می‌کردند اما حالا پزشک صادر می‌کنیم.

وی عنوان کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد که روزی مورد ظلم بود حالا پزشکان نامدار و نام‌آشنایی دارد که در سطح جهان هم شناخته شده هستند، همه این موفقیت و افتخارآفرینی‌ها به برکت انقلاب است.

نماینده ولی‌فقیه با تاکید بر اینکه داشتن علم به تنهایی کافی نیست و اخلاق هم باید در کنار علم قرار گیرد و اگر اینگونه نباشد خطرساز خواهد بود، افزود: تکنولوژی امروز در عین آرامش‌بخشی اضطراب‌آور است علم هسته‌ای خوب است اما اگر به بمب هسته‌ای ختم شود فاجعه‌بار خواهد بود لذا اخلاق و علم در کنار هم موجب رشد و تعالی است.

وی با بیان اینکه آنطور که علم شکوفا شد اخلاق شکوفا نشده گفت: این همه دشمنی و نقشه و نیرنگ دشمنان با انقلاب اسلامی فقط موضوع بمب هسته‌ای و این مسائل نیست هر پیشرفت علمی در کشور برای استکبار رنج‌آور است.

در ادامه این مراسم رئیس دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور با اشاره به رسالتی که دانشگاه بر عهده دارد،افزود: تولید علم یکی از رسالت‌های دانشگاه است. ایران به لحاظ تولید مقالات علمی با ارزش ۳.۵ درصد تولید علم دنیا را دارد.

حجت‌الاسلام مصطفی رستمی حل مسائل و مشکلات کشور به وسیله دانشگاه را دیگر رسالت دانشگاهیان دانست و عنوان کرد : دانشگاه محل رجوع و حل مسائل است بسیاری از مسائلی که حل می‌شود به واسطه همین مراجعه به دانشگاه است.

وی با بیان اینکه اگر مسئله‌ای در کشور حل نشده بدانید به دانشگاه واگذار نشده بیان کرد: از صنعت خودروسازی گلایه و انتقاد داریم، متاسفانه صنعت خودرو احساس می‌کرد به دانشگاه نیاز ندارد البته در دوران تحریم شدید مراجعه‌ای به دانشگاه داشتند اما همچنان مشکلات کلان و مزمن به قوت خود باقی است.

وی با اشاره به اینکه تربیت کارشناسان و متخصصان برای بدنه اجرایی کشور دیگر رسالت دانشگاه است، افزود: هنوز با اجرایی شدن این رسالت فاصله داریم و به نقطه مطلوب و ایده‌‌آل نرسیده‌ایم.

رئیس دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور به سند توسعه دانشگاه اسلامی اشاره کرد و گفت: سند دانشگاه اسلامی، سند جامع برای اداره دانشگاه است اما چقدر این سند مورد توجه قرار گرفته است؟

حجت‌الاسلام رستمی خاطرنشان کرد: این سند زیر نظام آموزشی، پژوهشی، مدیریتی و فرهنگی دارد اما مورد توجه واقع نشده است.

گفتنی است در پایان این مراسم از زحمات حجت‌الاسلام پورمحمدی تقدیر و حجت‌الاسلام قلندری به عنوان مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد.